czwartek, 22 grudnia 2011

Karnawałowa wystawa w Galerii Ad-hoc

Zapraszam wszystkich na niezwykły wernisaż wystawy malarstwa o tematyce taneczno-karnawałowej w galerii Ad-hoc w Ursusie, ul. Traktorzystow 14. Ośrodek Kultury Arsus, 11 luty 2012, godz.17. Karnawałowe przebranie obowiązkowe. Swoje prace prezentują: Grażyna Kostawska i Piotr Szałkowski. Powyżej obraz "Tango argentino" Grażyny Kostawskiej. Olej, płótno 100x120cm.

czwartek, 8 grudnia 2011

Rysunek o tematyce historycznej

Właśnie ukończyłam cykl ilustracji do książki Leszka Marka Krześniaka "Maciejowicki korowód dziejów", opowiadającej pięknym wierszem o 500-letniej tradycji tego uroczego i znaczącego, dla miłośników historii, miasta.

Rysunki są czarno-białe, wykonane techniką mieszaną, a inspiracją do ich wykonania były - oczywiście oprócz poematu - fotografie wykonane podczas maciejowickich rekonstrukcji bitew.

środa, 17 sierpnia 2011

Klub plastyka Arsus po wakacjach


Pojecie malarskości w sztuce minionych wieków

13.X o godz.10 odbedzie się multimedialny pokaz pt."Pojecie malarskości w sztuce minionych wieków i wspólczesnej" przygotowany przez mgr. Grażynę Kostawską. Miejsce: Galeria "Ad-hoc", Ośrodek Kultury Arsus ul. Traktorzystów 14, Warszawa, Ursus.


Startujemy 1 września'11r. o godzinie 10 w pracowni przy ul. Traktorzystów. Spotkanie robocze przed wystawą w Galerii Sztuki Współczesnej "Ad-hoc" - "La Donna e mobile", na której wernisaż, w sobotę 10 września o godzinie 17 serdecznie zapraszamy. Swoje prace prezentują: Anna Komorowska, Grażyna Kostawska, Krystyna Wolinska, Piotr Szałkowski, Alicja Swoboda, Ada Bold i inni.
Pełna lista artystów uczestniczących - wkrótce.

poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Jak rysować węglem

Oczywiście, jeśli na pomysł naszkicowania malowniczego widoku ruin wpadliśmy siedząc przy dopalającym się ognisku, jesteśmy na najlepszej drodze do pozyskania najbardziej pierwotnego narzędzia rysunkowego - węgla drzewnego. Wystarczy wystudzić i już można działać! Potrzebny będzie papier rysunkowy, który tym różni się od papieru ksero, że jest bardziej matowy i węgiel nie będzie się po nim ślizgał. Podstawową techniką będzie w tym wypadku wcieranie palcem półtonów i dynamiczne nakładanie czerni. Nie zapominajmy o utrwaleniu naszego dzieła lakierem do włosów.
W wersji komfortowej jesteśmy posiadaczami - obok zwykłego węgla drzewnego - prasowanych pręcików węglowych, a jeszcze lepiej - czarnych pasteli, które dzięki swojej pudrowej konsystencji znakomicie się rozcierają nawet na najzwyklejszym papierze. Rewelacyjne efekty daje zastosowanie barwnego papieru w gamie szarości  i białego pastelu lub kredy.
Nie musimy ograniczać swojej wyobraźni do wspomnianych ruin. Węglem śmiało możemy rysować martwą naturę i studium modela. Zachęcam do eksperymentowania. Ostatnia uwaga: nie stosujmy bardzo małych formatów - węgiel kocha dynamikę i rozmach.

czwartek, 4 sierpnia 2011

Tango argentyńskie jako temat malarstwa i rysunku

Łatwiej utrzymać w ryzach płótno na sztaludze, na brzegu wzburzonego morza, niż uchwycić ducha tanga argentyńskiego w rysunku...

Zwykłe kredki - niezwykły efekt

Modelka jest nieocenioną inspiracją dla artysty, nawet jeśli znalazła tylko chwilę, by pozować. Przygotuj wcześniej arkusz kremowego papieru, brązową ciemną i jasną, czarną, białą i błękitną kredkę pastelową oraz skuteczną gumkę-myszkę i do dzieła! Format 50x70.

Rysujemy pastelami i kredkami

Znalezione na dnie szuflady połamane kredki bambino spisały się rewelacyjnie, a piękna Kinga bardzo cierpliwie pozowała do kolejnego szkicu. Kremowy papier o wyraźnej fakturze nie dawał szans przy próbach wycierania błędnych pociągnięć ale ostateczny efekt zachwycił nawet modelkę...