sobota, 8 lutego 2014

Maria Konopnicka w rysunkach Grażyny Kostawskiej













Ilustracje do poematów Marii Konopnickiej wydanych pierwotnie jako"Śpiewnik polski", autorstwa Grażyny Kostawskiej, powstały w lutym 2014r.
Nowa publikacja będzie nosiła tytuł: "Maria Konopnicka o Tadeuszu Kościuszce i Insurekcji", a ukaże się nakładem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, w opracowaniu dr Leszka Marka Krześniaka.
Znajdzie się w niej 40 poematów i 40 nowych, nigdzie dotąd nie publikowanych, ilustracji.
Promocji książki towarzyszyć będzie wystawa oryginalnych rysunków, która prezentowana będzie w Muzeum Niepodległości w Warszawie i na Kopcu Kościuszki w Krakowie.

czwartek, 26 grudnia 2013

Kazimierz Pułaski pod Częstochową, obraz pędzla Grażyny Kostawskiej

Portret konny Kazimierza Pułaskiego, obraz z cyklu "Wiara, nadzieja, Ojczyzna" , olej, płótno, 130x160cm, autorstwa Grażyny Kostawskiej, inspirowany akwarelą Juliusza Kossaka, dołączył do prywatnej kolekcji.

Książę Józef Poniatowski portret konny pędzla Grażyny Kostawskiej

Kolejny portret konny, z cyklu "Wiara, nadzieja, Ojczyzna", Książę Józef Poniatowski, autorstwa Grażyny Kostawskiej, powstał z inspiracji  akwarelami niedoścignionego Juliusza Kossaka. Obraz o pokaźnych wymiarach: 140x140, olej na płótnie, znalazł godne miejsce w zbirach prywatnych, obok marszałka Piłsudskiego, króla Jana III Sobieskiego, wodza Insurekcji Tadeusza Kościuszki i bohatera armii amerykańskiej Kazimierza Pułaskiego.




piątek, 9 sierpnia 2013

PLENER MALARSKI URSUS 2013
Zapraszam do udziału w otwartym plenerze malarskim w Parku Czechowickim w Ursusie, dzielnicy m.st.Warszawy - w sierpniu 2013. Plener trwa 2 tygodnie. Malujemy codziennie od godz.11 do 15. Początek 19 sierpnia. Oferujemy dach nad głową na deszczową aurę - muszla koncertowa z zapleczem- oraz sztalugi, gorącą herbatę, pomocną instruktorską dłoń i możliwość pozostawiania rozpoczętych prac w bezpiecznym miejscu. Czekam na zgłoszenia - kostawska@gmail.com koszt:20 zł. Ograniczenia wiekowe: impreza dla osób dorosłych, ze względu na fakt, że nadzór instruktorski obejmuje wyłącznie sferę artystyczną.
(Wyjątek stanowią młodociani (sprawdzeni)uczestnicy zajęć w mojej pracowni w OK Arsus, których serdecznie zapraszam.) Organizator:Ośrodek Kultury Arsus - starszy instruktuktor artysta plastyk Grażyna Kostawska.

Konieczne zgłoszenie: kostawska@gmail.com lub sms; 604 958 480.


Techniki malarskie dowolne, ale polecam akryl na podobraziu płóciennym lub pastel na papierze, z uwagi na fakt, że będziemy malować na sztalugach a akwarela lubi spływać.
Ja będę prezentowała technikę mieszaną: akryl, potem olej. 
Uwaga  dla osób malujących pastelami: proszę się zaopatrzyć w lakier do włosów, jeśli nie chcecie, by najciekawsze fragmenty porwał wiatr...
MATERIAŁY MALARSKIE TRZEBA MIEĆ SWOJE; farby, pędzle, podobrazia.
Do zobaczenia w poniedzialek 19 sierpnia o g.11.00 pod muszlą koncertową.

sobota, 22 września 2012

Król Jan III Sobieski pod Wiedniem. Obraz Grażyny Kostawskiej




olej, płótno, 140x170 cm. 2012r.

Właśnie opuszcza moją pracownię wielkoformatowy portret konny Jana III Sobieskiego. Jest to kolejne dzieło z cyklu "Historia pędzlem malowana" , będącego kontynuacją serii obrazów o tematyce koścuszkowskiej, prezentowanej m.in. na wystawie "Wiara, Nadzieja, Niepodległść" w warszawskim Muzeum Niepodległości.
 W cyklu tym powstały konne portrety wielkich postaci polskiej historii: Tadeusza Kościuszki ("Kościuszko na wspiętym koniu" i "Kościuszko na polu bitwy") oraz Marszałka Piłsudskiego. W przygotowaniu są wizerunki Zygmunta III, Augusta Mocnego i Mieszka I.
W malarstwie moim staram się łączyć fascynację bogatą polską historią i podziw dla piękna polskich wierzchowców.
 
 
Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata.
"O godzinie 18 Sobieski dał znak do rozpoczęcia generalnego szturmu. Do szarży ruszyła husaria hetmanów Stanisława Jabłonowskiego, Mikołaja Sieniawskiego, a także pułki dowodzone bezpośrednio przez króla; Szarża Sobieskiego zakończyła się w ciągu pół godziny." (Wikipedia)